LAUREACI 18. WATCH DOCS PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

Talal Derki za swój film ?O ojcach i synach? otrzymał główną nagrodę 18. festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka z Filmie. To poruszająca opowieść o ojcach, wojownikach ISIS, którym miłość do własnych dzieci nie przeszkadza w szkoleniu ich na bojowników dżihadu. Jurorzy w ten sposób uzasadnili swoją decyzję:

Głębokie przyczyny nienawiści, przemocy i wojny od zawsze fascynują myślicieli i nieustannie prowokują do pytań o to, co leży na mrocznym dnie ludzkiej natury. Za: bardzo mocne obrazy, staranny dobór bohaterów, bezkompromisowość w przedstawieniu ich historii i doniosłość pytań, jakie nasuwają – nagrodę WATCH DOCS 2018 otrzymuje Talal Derki za film „O ojcach i synach”.

Jury przyznało również dwa wyróżnienia: - dla Sinead O’Shea za film „Matka wystawia syna na strzał”

„Za rzucenie światła na niewygasły konflikt, zasługujący na więcej uwagi świata i za imponujący wgląd w umysły, świadomość i relacje międzyludzkie będące zarówno źródłem, jak i ofiarami przemocy”

-dla Tima Wardle’a za film „Bliscy nieznajomi”

„Za wykorzystanie niewiarygodnej, znakomicie opowiedzianej historii do zwrócenia uwagi na dręczące etyczne dylematy i wieczne pytania o to, co nas determinuje – los czyśrodowisko oraz o osobistą odpowiedzialność za każde życie”

W jury w tym roku zasiadali: reżyserka Karolina Bielawska, Gaetano Capizzi założyciel i dyrektor Cinemambiente, Iveta Černá z Ji.hlava Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych, Aleksandar Govedarica z Syndicado oraz Paweł Kasprzak przewodniczący Obywateli RP.

Podczas wieczornej ceremonii zostały też wręczone dwie nagrody projektu FUTURE DOCS. Swoją nagrodę w wysokości 10 000 złotych ufundowała Naczelna Rada Adwokacka, na rozwój projektu filmu dokumentalnego, w którym między innymi przedstawiona zostanie praca polskich prawników pro bono. Tę nagrodę odebrała fińska dokumentalistka Inka Achté na rozwój projektu „Ostatni wagon”, o kryzysie uchodźczym na polsko-białoruskiej granicy. Z kolei główna nagroda, w wysokości 5000 USD, powędrowała w ręce Magdaleny Pięty na projekt „Fabryka”.

Nagrodę specjalną im. Marka Nowickiego, dla wybitnych dokumentalistów za szczególne osiągnięciu w ukazywaniu praw człowieka w filmie, otrzymał w tym roku kongijski reżyser Dieudo Hamadi. Festiwal warszawski zakończył się, ale już dziś rozpoczyna się WATCH DOCS Belarus w Mińsku. Z kolei w 2019 roku festiwalowe filmy zobaczą widzowie w ponad czterdziestu miejscowościach w Polsce, które odwiedzi objazdowy WATCH DOCS.

Dziękujemy, że jesteście z nami! Do zobaczenia za rok!