ŚRODA (12.11) 18. MFF WATCH DOCS

Watchdocsowe filmy za darmo w internecie, wpływ wielkiej polityki na życie uchodźców oraz nasze prawo do czystego środowiska - festiwal WATCH DOCS powoli się kończy, ale my nie zwalniamy tempa i zapraszamy Was na środę pełną wrażeń!

Jeszcze do 13 grudnia za darmo w Internecie możecie obejrzeć sześć wyjątkowych dokumentów. Na platformie vod.pl znajdziecie m.in. film „Nasz nowy prezydent „Maxima Pozdorovkina oraz „Witajcie w Sodomie”, obraz wielkiego wysypiska elektrośmieci w Afryce. Do tych tytułów dołączył kolejny: głośny film Askolda Kurova „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow”. Dokument przedstawia kafkowski proces, jakiemu został poddany ukraiński reżyser zatrzymany przez rosyjskie władze po aneksie Krymu.

Jakie są skutki zawartego dwa lata temu porozumienia UE-Turcja w sprawie migrantów i uchodźców - to pytanie zadają twórcy filmu „Układ” (18:00 Kino Muranów). Zadamy je również my podczas debaty, która odbędzie się po projekcji dokumentu w reżyserii Els van Driela i Eefje Blankevoort. W debacie weźmie udział główny bohater filmu: Gerald Knaus – austriacki politolog i architekt porozumienia UE-Turcja.

W środę pochylimy się też nad prawem człowieka do życia w czystym środowisku. Czy możemy o to prawo walczyć przed sądem? Zanim zapytamy o to naszych gości podczas debaty „Co ma globalne ocieplenie do praw człowieka?” zapraszamy na film „Klątwa obfitości” (Kino Luna 18:00). Reżyserka Ewa Ewart zabiera nas w podróż do położonego na bogatych złożach ropy Parku Narodowego Yasuní w Ekwadorze. To jeden z najbardziej bioróżnorodnych obszarów świata i dom dla rdzennych plemion. Dalsza eksploatacja paliw kopalnianych będzie oznaczała zniszczenie tego środowiska.